Zatímco v televizních reklamách se mohou modelky pochlubit hustými a lesklými vlasy, mnoho lidí si s péčí o svou kštici neví rady. Jak se o vlasy dobře postarat?

První pomoc při zhoršené kvalitě vlasů hledáme většinou u kadeřníka. Současná vlasová kosmetika nabízí celou paletu prostředků určených konkrétnímu spotřebiteli. K dostání jsou produkty pro vlasy suché, zatížené lupy, mastné, barvené, odbarvené, lámavé, třepivé nebo vlasy s roztřepenými konečky.

Ženy, které mají sušší vlasy, by měly svým vlasům dopřát regenerační zábaly a kvalitní kondicionéry. Naopak je lépe omezit kadeřnické úpravy, které mohou vlasy ještě více vysušovat, jako je trvalá ondulace a častější užívání horkovzdušné kulmy, žehličky na vlasy nebo fénu.

Pokud jste majiteli mastných vlasů, myjte je každý den, ale pokud možno jemnými šampony. Vyvarujte se nošení teplých pokrývek hlavy a častému používání balzámu nebo masky na vlasy, které kštici ještě více zatěžují a vlasy po nich působí nepřirozeně zplihle.

Mezi základní výrobky kosmetické péče o vlasy patří šampony, kondicionéry a barvy na vlasy.

Šampony

Dlouhou dobu bylo složení šamponů podobné mýdlům. Velmi dobře odstraňovaly nečistoty a tuk, ale zanechávaly na povrchu vlasu nerozpustné soli vápníku a hořčíku. Po mytí těmito prostředky se doporučovalo opláchnutí octovou nebo citrónovou vodou.

Moderní šampony jsou syntetické detergenty. Jsou schopny umývat vlasy při použití všech typů tvrdosti vody. Obsahují obvykle 2-4 surfaktanty, které ovlivňují intenzitu účinku šamponu a podle toho jsou vhodné na různé typy vlasů.

Pro děti nebo osoby, které si vlasy často myjí, je důležité, aby byly málo agresivní a nepoškozovaly vlasovou strukturu. Řada šamponů obsahuje další látky, které zlepšují vlastnosti vlasů a vlasové pokožky. Do šamponů a kondicionérů se přidávají silikonové látky, alkoholové deriváty a polymery. Usnadňují rozčesávání a zlepšují lesk.

Malé množství panthenolu zlepšuje hydrataci vlasové kůry a proniká do pokožky kštice. Podobný efekt mají také aminokyseliny, které zlepšují ochranu keratinu ve vlasu při častém mytí.

Kondicionéry

Kondicionéry mají kratší historii než šampony. Usnadňují ukládaní látek do vlasového stvolu, především do povrchních vrstev. To vede ke snížení fyzikálního napětí vlasu, snížení negativního náboje a zvýšení plnosti účesu a lesku vlasu.

Kondicionéry aplikujeme po umytí ještě do umytých vlasů a poté opláchneme. Většina moderních kondicionérů mívá sluneční filtry chránící vlasy před ultrafialovým zářením, které může poškozovat strukturu vlasu i měnit jejich barvu. Nadměrné používání kondicionérů může odradit uživatele od další aplikace, protože způsobí nepříjemné ztěžknutí účesu, který zároveň nelze dobře upravovat.

Barvy na vlasy

Ženy a v dnešní době stále více i muži používají barvení vlasů ke změně vzhledu nebo ke krytí šedivých vlasů. Barva může být vymývatelná, semipermanentní nebo permanentní. Pro permanentní barvení se dají použít přírodní rostlinná barviva, barviva na bázi kovů a syntetické sloučeniny na bázi parafenylendiaminu.

Typickým představitelem přírodních barviv je henna, která se získává z rostliny pěstované v Egyptě, Iránu nebo středomoří. Základní odstín je červený a příslušné zbarvení se dosáhne kombinací původní barvy vlasů a doby aplikace.

Nejběžnější jsou oxidační barviva na bázi parafenylendiaminu. Před aplikací je třeba je smísit s peroxidem vodíku. Jejich původně malé bezbarvé molekuly rozpustné ve vodě pronikají do vlasových struktur. Volné kyslíkové radikály z peroxidu vodíku aktivují tvorbu větších barevných nerozpustných molekul, které již nemohou snadno projít povrchními vrstvami vlasu, a proto se obtížně vymývají.

Parafenylendiamin může vyvolat alergické reakce, takže někdy doporučujeme provést s barvivem tzv. otevřený kožní test na vnitřní ploše předloktí.