Lupy

Jedná se s největší pravděpodobností o projevy seboroické dermatitidy - podrobněji o této nemoci píšeme na našich internetových stránkách. První pomoc může spočívat v používání léčebných šampónů z lékáren. Ty obsahují látky, které ovlivňují mazotok, likvidují kvasinky a upravují povrchové olupování kůže. V případě přetrvávání obtíží je vhodná návštěva dermatologa. Šedivění vlasů však s tímto problémem nesouvisí, protože je podmíněno geneticky. U zdravého člověka se mohou první šedivé vlasy objevit už po 20. roce věku.
Kromě šampónů s obsahem antimykotických (protikvasinkových) látek, je samozřejmě možné zvolit i jiné přípravky. Ty mohou obsahovat látky upravující mazotok (například dehet), ovlivňovat povrchové olupování kůže (nejčastěji je to kyselina salicylová) nebo mají dezinfekční účinky (třeba sloučeniny zinku a selenu). Přípravků je celá řada a v dobře zásobené lékárně vám s výběrem jistě pomohou. Při výraznějších obtížích je dobré navštívit dermatologa.
Doporučuji šampóny proti lupům, šetrné a častější mytí vlasů, eventuelně návštěvu dermatologa. Podrobnější informace o problémech s vlasy určitě najdete na těchto webových stránkách.

Maštění vlasů

Maštění vlasů je skutečně ovlivňováno činností endokrinního systému, tedy hormonů, ale je také podmíněno geneticky a svůj vliv mají i zevní vlivy a sezónní odchylky. Kromě používání šampónu pro mastné vlasy (na značce nezáleží - nutná je dobrá snášenlivost) je vhodné omezit i vlivy, které způsobují nadměrný mazotok, tedy přílišné kartáčování, masírování, vysušující přípravky vlasové kosmetiky. V případě přetrvávání problému, svědění kůže a nadměrné tvorby lupů doporučuji navštívit dermatologa.
Doporučit jednu značku šampónu skutečně nemohu, protože každý uživatel reaguje jinak a má i jiné představy o kosmetickém komfortu. V dobře zásobené lékárně by vám měli dát vybrat z bohaté nabídky na trhu, případně nabídnout vzorky k vyzkoušení. Jestliže váš problém šampóny samy neřeší, bylo by dobré vyhledat odbornou pomoc dermatologa.
Změna kvality vlasů může samozřejmě souviset se změnou stravy. A pozor, při vegetariánské stravě mohou organismu chybět esenciální aminokyseliny (tj. stavební kameny bílkovin, které si organismus neumí vyrobit), vitamíny rozpustné v tucích i stopové prvky, zejména železo a zinek. Záleží na tom, jak přísnou vegetariánskou stravu dodržujete, ale každopádně doporučuji dodávat tělu výše uvedené složky potravy ve formě volně prodejných vitamínových preparátů.
Zvýšený výpad vlasů při mytí je normální - je způsoben mechanickým drážděním při mytí. Maštění vlasů ovlivňuje řada zevních i vnitřních vlivů. Určitou značku přípravku doporučit nemohu, ale pokud při používaní vhodných šampónu (eventuálně po poradě s kadeřnicí) nedojde k úpravě, je vhodné se poradit s dermatologem. Doporučit mohu jen všeobecné zásady. Zkuste omezit mytí vlasů - třeba obden, protože časté odmašťování kůže stimuluje mazové žlázy k vyšší činnosti. Při mytí netřete a nemasírujte kůži, vlasy nekartáčujte a neupravujte horkým vzduchem (kulmou nebo fénem).
Mazotok může ovlivňovat celá řada vnitřních i vnějších vlivů. Z těch vnějších jsou to teplotní rozdíly mezi venkovním prostředím a vytápěnými prostory, nošení pokrývek hlavy či příliš časté mytí vlasů vysušujícími šampóny. Mazotok ovlivňují ale také hormonální výkyvy, menstruace a způsob stravování. V zimních měsících trápí problém s mastnými vlasy i pletí mnoho lidí. Doporučuji mytí vlasů šetrnými šampóny se složkami ovlivňujícími mazotok, s jejichž výběrem vám poradí v lékárnách. Omezte úpravy vlasů horkým vzduchem (kulmování, fénování), nepoužívejte kartáč a nenoste složité účesy. Vzhledem ke zhoršené kvalitě pleti by mohla mít dobrý efekt i hormonální antikoncepce. V případě, že obtíže postupně nevymizí nebo se objeví i jiné problémy (svědění, lupy, začervenání kůže), je namístě navštívit dermatologa.

Padání vlasů

Záleží na tom, ve kterých místech vlasy nejvíce padají, jak masivní je výpad, zda se tvoří ohraničená lysá ložiska, jaký je váš celkový zdravotní stav. Pokud netrpíte jinou chorobou a vlasy padají nad čelem (kouty, ústup vlasové hranice), jedná se nejspíše o androgenní alopecii. Bylo by vhodné navštívit dermatologa, který vyloučí jiná onemocnění, a poradí vhodnou terapii. Při problémech s lupy je nejlepší zahájit samoléčbu šampóny proti lupům (bohatý výběr najdete v každé lékárně). V případě neúspěchu je opět na místě dermatologická ambulance.
Běžné opalování v soláriu přímý vliv na vypadávání vlasů nemá, nicméně nadměrné slunění či vystavování se UV záření může poškodit strukturu vlasů a zhoršit tak jejich kvalitu.
Mechanismy ovlivňující růst vlasů zatím ještě nejsou zcela prozkoumány, proto je ovlivnění růstu složité. Volně prodejné léky pro stimulaci růstu vlasů obsahují většinou vitamíny, stopové prvky a další složky vedoucí ke zkvalitnění vlasů a ke zlepšení celkové kondice organismu.
Výpad vlasů po porodu je v podstatě fyziologický jev a ve větší či menší míře potká téměř každou ženu. Souvisí s náhlým poporodním hormonálním poklesem. V drtivé většině případů tyto obtíže odezní i bez terapie zhruba do jednoho roku po porodu. Pokud kojíte, doporučuji vitamínové preparáty pro kojící matky. Pokud k úpravě výpadu do několika měsíců nedojde, vyhledejte dermatologa.
Příčin ostrůvkovitého výpadu vousů i jiného ochlupení může být více. Záleží na tom, zda je v místě výpadu kůže hladká, beze změn, nebo naopak zanícená a zarudlá, jestli je výpad doprovázen subjektivními projevy, jako je svědění nebo pálení. V každém případě je nutné tento jev vyšetřit (běžné vyšetření krve a moče k diagnóze nestačí) a léčit, proto doporučuji navštívit dermatologa, který na základě klinického obrazu a dalšího vyšetření stanoví diagnózu a zvolí vhodnou léčbu.
Zvýšený výpad vlasů může mít řadu příčin. Kromě pohlavních hormonů ovlivňují růst vlasů i hormony štítné žlázy, proto u dlouhodobých výpadů kontrolujeme jejich hladinu. V takových případech je ovšem nutné vyhledat lékaře. Hormonální antikoncepce u většiny žen kvalitu vlasů spíše zlepšuje, existují ale i výjimky, kdy naopak dochází ke zhoršování. Vhodný preparát by měl zvolit gynekolog na základě vyšetření. Jako "první pomoc" vám doporučuji vitamínové preparáty s obsahem vitamínů skupiny B a stopových prvků - selenu a zinku. Některé přípravky obsahují i aminokyseliny methionion nebo cystein, které jsou nutné pro stavbu vlasového keratinu.
Vliv testosteronu na vypadávání vlasů je potvrzený. U žen se zvýšenou hladinou androgenů (mužských pohlavních hormonů) se kromě většího výskytu chloupků na těle může objevit i výpad vlasů - zejména nad čelem a na vrcholu hlavy. Stresové situace mohou pak tento problém zhoršovat. Nemohu jednoznačně potvrdit, zda se právě u vás o tento typ výpadu vlasů jedná, ale bude vhodné po poradě s endokrinologem navštívit i dermatologické pracoviště.
Při špatně kompenzovaném diabetu může dojít ke zpomalení růstu vlasů a k jejich zvýšenému výpadu. Správná terapie a dodržování zásad, při kterých nedochází k výkyvům glykémie, toto riziko minimalizují.
S největší pravděpodobností trpíte androgenní alopecií, což je geneticky podmíněný výpad vlasů u mužů vlivem přítomnosti androgenů (mužských pohlavních hormonů). Terapie androgenní alopecie je svízelná a dlouhodobá. Existují preparáty ve formě roztoků, u kterých je prokázán při dlouhodobém a pravidelném používání pozitivní vliv. Další možností je celková terapie tabletami, které ovlivňují metabolismus testosteronu, a tím zmírňují projevy androgenní alopecie. Zde je ale nutný lékařský dohled a před zahájením terapie laboratorní kontrola. Více informací vám poskytne dermatolog v místě bydliště.
Těhotenství a kojení klade na organismus ženy velké nároky, proto je vhodné používat potravinové doplňky pro těhotné a kojící matky - tím prospějete i vlasům a vlasové pokožce. Výpad vlasů může souviset s hormonálními změnami v organismu během těhotenství a kojení. Jako "první pomoc" používejte šampóny proti lupům, v případě přetrvávání obtíží vyhledejte pomoc dermatologa.
Ano, při déletrvající dietě, zejména při nevyváženém stravování a výrazném váhovém úbytku, může dojít ke zhoršení kvality vlasů a ke zvýšenému výpadu. Je to dáno především nedostatkem některých důležitých složek potravy - esenciálních aminokyselin, stopových prvků, vitamínů, nenasycených mastných kyselin. Váhový úbytek je navíc pro organismus zátěžová situace spojená se stresem. To vše se na vlasech negativně podepíše. Obnovení přirozeného stav organismu - tedy doplnění chybějících látek a stabilizace váhy - většinou vedou k plné reparaci stavu vlasů.

Ostatní dotazy

Barvení vlasů i při šetrném postupu znamená zásah do struktury vlasového stvolu, proto si barvené vlasy zaslouží velkou péči. Po každém mytí vlasů (šampónem pro barvené vlasy) je dobré použít kondicionér (rovněž pro barvené vlasy), který ošetří porušená místa vlasové kutikuly a zamezí dalšímu poškozování vlasů při česání nebo kadeřnických úpravách. Volně prodejné vitamínové preparáty zlepšující celkovou kondici organismu se nepochybně projeví i zlepšením kvality vlasů.
Aby byly vaše kudrnaté vlasy opravdu hezké a úprava účesu vám nedělala obtíže, doporučuji použít po každém mytí vlasů kondicionér (pro suché vlasy) a eventuelně ještě třeba 1x týdně dopřát vlasům rekondiční olejový zábal. Ten koupíte buď jako hotový přípravek nebo použijte kvalitní jedlý olej (olivový, slunečnicový) smíchaný se syrovým žloutkem. Po nanesení do vlhkých vlasů zabalte asi na hodinu do ručníku a poté smyjte běžným šampónem pro suché vlasy.
Zpomalení růstu vlasů může způsobit veliké množství vlivů - od zhoršené celkové kondice organismu vlivem stresů a nesprávné životosprávy až po těžká onemocnění. O svém zdravotním stavu se nezmiňujete, takže předpokládám, že jiné zdravotní potíže nemáte. Jako "první pomoc" doporučuji zvýšit přísun vitamínů - zejména skupiny B a stopových prvků (zinek, selen, železo) - ve formě multivitaminů nebo volně prodejných léků. V případě jiných zdravotních obtíží je namístě lékařské vyšetření.
Třepení vlasů souvisí spíše se zevními vlivy a je to skutečně problém spíše suchých vlasů. Vhodné je tedy používat šampón i kondicionér pro suché vlasy a rozhodně doporučuji alespoň 1x týdně rekondiční olejový zábal. Stačí kvalitní jedlý olej (olivový, slunečnicový) smíchaný se syrovým žloutkem, případně zábal koupíte i jako hotový přípravek. První pomocí je zvýšit přísun vitamínů - zejména skupiny B a stopových prvků (zinek, selen, železo) - ve formě multivitaminů nebo jiných volně prodejných léků.
To je velice individuální, protože kvalita vlasů po chemoterapii je u každého jiná a stav kštice se normalizuje pomalu. Pro začátek doporučuji spíše tónovací šampóny nebo vymývatelné barvy, které ulpívají jen na povrchu vlasů a neovlivňují strukturu vlasového stvolu.
Pravidelné barvení vlasů nemá přímý vliv na padání vlasů, pokud nedochází při špatném postupu nebo nevhodně zvolené barvě k jejich poškození. Pokud vám barva vyhovuje, tzn. nedráždí pokožku a nadměrně nevysušuje vlasy, není důvod se výpadu vlasů obávat.
Samozřejmě, dlouhodobý stres a deprese mají na kvalitu vlasů výrazný vliv, kvůli stresu může přechodně dojít i ke zvýšenému výpadu vlasů. Vlasům i celému organismu lze při stresu pomoci zvýšeným přísunem vitamínů (zejména skupiny B a stopových prvků), v případě hlubších problémů doporučuji návštěvu odborníka - psychologa.