Tužidla a fixační prostředky

Většinou ženy, ale stále více i muži, používají různá tužidla k tomu, aby se dosáhlo dočasné fixace účesu v určité formě. Je zapotřebí předeslat, že formy účesu se dosáhne především jeho střihem. Kadeřnice obvykle používají určitých tužidel již v kadeřnictví a často svým klientům doporučují, aby stejný prostředek používali i nadále. Rady by se neměly podceňovat ani ignorovat. Různé pěny, gely nebo spreje jsou důležitou pomůckou pro ženy a některé muže, kteří mají málo času k tomu, aby trávili čas s natáčkami.

Fixační prostředek (pěny, gely a tužidla ve spreji)

Tužidla se používají během mytí nebo těsně po něm a napomáhají zvětšit objem účesu, což využívají ti jedinci, kteří mají méně vlasů nebo jemné vlasy. Tradiční tužidla jsou založena na bázi tuků, olejů a látek na bázi pryže. Tyto klasické fixace byly později vystřídány emulzemi z vody a minerálních olejů. V posledních letech byly tyto látky plně nahrazeny syntetickými polymery a dimethicony.

Na našem trhu existuje celá řada prostředků, která dává prakticky neomezené možnosti výběru.

Pěny napomáhají dobrému formování účesu, ale přitom jsou jemné na dotek a dobře se z vlasů vymývají. Kationtové polymery, které jsou rozpustné ve vodě, jsou hlavní složkou těchto pěnových tužidel. Aniontové fixační polymery potom zodpovídají za pevnost účesu. Polymery, které se používají, obsahují polykvarternium-10, metylakrylát draselný a karboxylované silikony s kationtovými polymery. Tužidla napomáhají při úpravě účesu při fénování, natáčení a nebo při kulmování. Některé současné pěny obsahují i vymývací barviva.

Tekutá tužidla se používají na vlhké vlasy a napomáhají udržení tvaru účesu po fénování.

Gely byly původně vodné roztoky metylcelulózy a dalších látek a zanechávaly na vlasech tuhou krustu. V současné době používané látky na bázi vinylkaprolaktamu a dimetylaminometylakrylátu jsou kosmeticky mnohem únosnější.

Gely a vosky se spíše používají u mladých jedinců, naproti tomu pěny jsou vhodné na účesy klasického vzhledu. Před 45 lety byly do praxe uvedeny také vodní nebo alkoholové roztoky polymerů, jako např. arabská guma. Hřeben je třeba ponořit do tohoto roztoku a pročesat jím vlasy. Pro další generaci byly šelaky, které se plnily do rozprašovačů nebo do nádobek poháněných vzduchem z balónků. V další fázi byly vyvinuty aerosoly, které obsahovaly dobře vymývatelné pryskyřice.

Laky na vlasy

Obsahují roztoky, které zasýchají na vlasovém povrchu a brání gravitačním silám v působení na účes. Lak se z vlasů špatně odstraňoval, vlasy slepoval a byl hořlavý. Současné laky na vlasy obsahují místo šelaku polymery s dlouhým řetězcem a vlasy jsou aplikovány ve formě kapiček, což zmnožuje vazebná místa mezi jednotlivými vlasy.

První komerční polymery byl vinyl-2-pyrollidin. Udělal revoluci v lacích na vlasy, protože byl rozpustný v organických rozpouštědlech, držel tvar, snadno se z vlasu odstraňoval a nebyl hořlavý. Stále se ještě používá ve velké míře.

II. generace polymerů která má mnohem lepší chemické charakteristiky, tvoří polymery, které mají takové vlastnosti výsledného filmu, že je ve výsledném efektu měkčí než pryskyřice. Tyto polymery mají menší tendenci k olupování. V roce 1980 byly uvedeny na trh polymery obsahující oktylakrylamidy, akryláty a butylaminoetylmetakryláty. Tyto substance jsou schopny vytvořit trojrozměrnou pryskyřičnou strukturu, která velice dobře udržuje tvar a přitom se snadno odstraňuje z vlasů.

Určitý pokrok udělala příměs silikonu, který zlepšil lesk vlasů, měl zvláčňující účinek na vlasovou kutikulu a chránil pryskyřici proti vlhkosti. Vazby, které se vytvořily u klasických laků na vlasy, byly longitudinální. Tato struktura dodávala propůjčovala účesu pouze rigidní vzhled a neumožňovala následnou úpravu.

Na počátku 90. let byly zavedeny do výroby organické akryláty, jejichž zkřížená polymerizační struktura měla vytvořeny postranní řetězce. Toto umožnilo flexibilitu účesu a snížilo riziko poškození vlasu.

Tipy k vytváření účesu

Pacienti, kteří trpí ubýváním vlasů, mají vlasy prořídlé nebo jemné, se snaží, aby účes nabyl většího objemu. Toho lze dosáhnout různými kosmetickými prostředky, určitou alternativou je trvalá nebo vodová ondulace.