Ondulace

Pacienti, kteří trpí ubýváním vlasů, mají vlasy prořídlé nebo jemné, se snaží, aby účes nabyl většího objemu. Toho lze dosáhnout různými kosmetickými prostředky, určitou alternativou je trvalá nebo vodová ondulace.

Vodové ondulace

Používají se pěnová tužidla v kombinaci s natáčkami nebo vysoušením horkým vzduchem. Je třeba upozornit, že na vysoušeči není vhodné nastavovat maximální teplotu. Po této úpravě lze použít jak silně tužící laky k dosažení pevného účesu, tak mírně tužící laky pro flexibilní účes.

Trvalá ondulace

V roce 1906 uvedl na trh Charles Nessler trvalou ondulaci. Použil přitom čpavek a borax, čímž změkčil keratin a vlny na účesu vytvořil pomocí elektricky nahřívaných natáček. V roce 1911 Zotos teprve představil chemicky vyhřívané polštářky, avšak velkého rozšíření se dočkal teprve účes vytvořený pomocí tzv. studené trvalé kyselinou glykolovou.

Merkaptany, jejichž nejznámější zástupce je kyselina thioglykolová, rychle přerušují vazby při relativně nízkém pH. Součástí studené trvalé ondulace je neutralizace natočených vlasů. Trvalá ondulace stala zlatým dolem kadeřnického průmyslu, což dokumentuje např. skutečnost, že v roce 1950 polovina amerických adolescentů měla na hlavě trvalou ondulaci. Určitým problémem je tzv. ondulační šok, který je charakterizován zvýšenou porézností vlasů. Je proto nezbytně nutné, aby se vlasy po několik následujících dnů ničím neošetřovaly. To platí i pro mytí šamponem. Dalším problémem je možnost vzniku iritačních reakcí nejen na kůži kštice, ale i na rukou aplikujícího kadeřníka, proto je třeba, aby se při aplikaci trvalé ondulace používaly rukavice.

V posledních letech se trvalá ondulace výrazně zlepšila. Používá se proto, aby vlasy nevyžadovaly další kadeřnickou péči, účes ztuhne a jakoby znehybní. Zkušený kadeřník může při aplikaci trvalé ondulace zvětšit objem účesu a vytvořit jeho žádoucí tvar. Po odeznění akutního poškození vlasů po aplikaci „trvalé“ je dobré používat šampony pro poškozené vlasy nebo šampony deklarované jako vhodné po aplikaci trvalé ondulace a celou proceduru doplnit vhodnými kondicionéry.