Kondicionéry

Aplikace kondicionérů je relativně novou metodou v porovnání s již dlouhodobě používanými šampony nebo aplikací trvalých ondulací. Kondicionéry jsou uzpůsobeny k tomu, aby umožňovaly ukládání látek do vlasového stvolu, především do kutikuly. To vede ke snížení fyzikálního napětí vlasů, snížení negativního náboje a zvýšení plnosti účesu a lesku vlasů. 

Když v 60. letech začaly být populární dlouhé vlasy, zvýšil se tlak na výrobce, aby začali produkovat šampony, které lze používat častěji než tomu bylo dříve. Aniontové surfaktanty té doby měly často alkalické pH a intenzivně odplavovaly sébum a poškozovaly vlasové folikuly. Tehdejší kondicionéry nebyly tak příjemné, jak je známe z dnešní doby, protože byly vytvořeny na olejové bázi a často se musely aplikovat za tepla. 

Nová generace kondicionérů, které je možno nechat přímo na vlasech a neoplachovat, jsou vyráběny s použitím technologií, které se používají v apretacích textilu. Používají se v nich kvarterní kantiontové surfaktanty. Přelomem se stalo používaní silikonů, jako je třeba dimetikon v 80. letech minulého století. V současné době je tendence k tomu, aby tyto moderní prostředky na bázi silikonů vytlačily kvarterní sloučeniny. Dodávají totiž vlasům charakteristický lesk, usnadňují vyčesávání a stále se častěji s nimi v moderních prostředcích setkáváme. 

Na rozdíl od šamponů jsou kondicionéry převážně kationtové sloučeniny. Obvykle se s nimi nesetkáváme ve formě roztoků, ale spíš ve formě dispergovaných látek. Kondicionéry jsou emulze typu olej ve vodě, mají kationtový náboj, který jim umožňuje adhezi na struktury, které mají negativní náboj, což jsou především vlasy v oblastech zvýšeného namáhání. 

Kondicionéry umožňují především snadné rozčesávání suchých nebo vlhkých vlasů, což je důležité při ošetřování vlasů, které jsou poškozené nebo které mají aplikovanou trvalou ondulaci, protože se tím předchází dalšímu poškozování kutikuly. Výhodou je již zmíněný zvýšený lesk vlasů, který zajišťují depozita různých složek kondicionérů, protože mění refrakční index vlasových struktur. 

Udržení viskozity kondicionérů je mnohem složitější než u šamponů. Často se setkáme s tím, že výrobní šarže stejného přípravku mohou mít různou konzistenci, která se může měnit i přidáním iontů nebo rozpouštědel. V kondicionérech se obvykle nemnoží mikroorganizmy tak snadno jako v šamponech. Můžeme se setkat s tím, že obsah vody sice může být až do 95 %, ale nízké pH v oblasti mezi 3 – 5 působí antagonisticky stejně tak jako kationtové surfaktanty.

Používání kondicionérů

Kondicionéry běžně aplikujeme i po umytí ještě do vlhkých vlasů a po malé chvíli je opláchneme. Existují různé druhy kondicionérů na suché vlasy, poškozené vlasy a podobně. Existují i takové intenzivní kondicionéry, které se aplikují 1 x až 2 x týdně a mají krémovou konzistenci. Ponechávají se na vlasech 4 a více hodin. Doporučují se na suché nebo poškozené vlasy. Tzv. sérové nebo sprejové kondicionéry se používají ke zpevnění účesů při lehkých a tenkých vlasech. Většina moderních kondicionérů mívá sluneční filtry, které chrání vlasy především před ultrafialovým zářením, které kromě kvalitativního poškození může i změnit barvu účesů.

Kombinace šamponů a kondicionérů

V šamponech v současné době najdeme obvykle některé složky, které dříve bývaly výsadou pouze kondicionérů. Poprvé v roce 1987 byl uveden na trh šampon s mikrokapičkami látek, které jsou obsaženy i v kondicionérech.

Poškozené vlasy

Důvodů ke vzniku poškozených vlasů je celá řada. V dnešní době se spotřebitel setkává s obrovským množstvím různých prostředků na poškozené vlasy. Ochranné prostředky, které se v těchto případech používají, předcházejí např. vzniku třepících konečků vlasů nebo obsahují již zmíněné ultrafialové filtry, které zabraňují změnám barvy především u barvených vlasů. Některé prostředky na bázi kondicionérů, které působí do hloubky, se mohou na vlasech nechávat mnoho hodin a není potřeba je smývat. Tyto prostředky zároveň ovlivňují kůži kštice a podporují růst zdravých vlasů. 

Vždy se doporučuje, aby se před použitím těchto kondicionérů na chorobné změny konzultoval odborník, který zjistí zda toto postižení je postižení kůže kštice a doporučí vhodný prostředek. Nadměrné použití kondicionérů může odradit uživatele od další aplikace, protože způsobí nepříjemné těžknutí účesu, který zároveň nelze dobře upravovat.

Co můžeme u poškozených vlasů doporučit

Poškozené vlasy obvykle vzniknou, když na ně působí chemické nebo fyzikální škodliviny.

I. krok: doporučuje se zkrácení vlasů, který by měl provádět odborník.

II. krok: používání šamponů na příslušnou příčinu poškození (šampon na suché vlasy, poškozené vlasy nebo vlasy po trvalé ondulaci).

III. krok: použití správného kondicionéru (viz výše).

IV. krok: používání tzv. intenzivních kondicionérů (krémy) 1 x nebo 2 x týdně.

V. krok: minimalizovat další poškozování, tzn. nepoužívat fénování nebo odbarvování vlasů.