Péče o vlasy

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

Pacientů, kteří přicházejí do kožní ordinace s problémy s vlasy nebo kštice, je více než si běžný specialista jiného oboru může představit. Problémy tohoto typu lze dělit na změny, které ještě mohou patřit do širšího rozmezí normy, jako je pityriasis simplex capilitii až po závažné změny spojené s rozsáhlým výpadem vlasů. V souvislosti s těmito složitými případy se jeví kosmetická péče o vlasy a vlasovou pokožku jako velmi okrajová záležitost, avšak je si třeba uvědomit, že pacient očekává od dermatologa komplexní péči a vyžaduje erudovanou odpověď i na své běžné kosmetické problémy.

Lékař by tedy měl mít přehled o stále narůstajícím počtu vlasových šampónů a kondicionérů, měl by být schopen doporučit pacientovi správnou frekvenci mytí vlasů apod.

Je třeba vždy uvážit, že péče o zdravé vlasy je velmi individuální a závisí na věku, pohlaví, kulturních a ekonomických zvycích i typu vlasů. S patologickým nálezem ve kštici se může do určité míry modifikovat i tato každodenní kosmetická péče o vlasy a dobrý dermatologický odborník by měl být schopen v obou případech najít pro konkrétního jedince správné řešení.

Výrobky kosmetické péče o vlasy lze rozdělit do 5 kategorií:

  1. mycí prostředky
  2. kondicionéry a „léčebná“ kosmetika
  3. prostředky k úpravě tvaru účesu
  4. barvy a zesvětlovače
  5. trvalá ondulace

Požadavky spotřebitelů nutí průmysl k výrobě přípravků, které jsou určeny pro specifické potřeby, např. na poškozený vlas, suché vlasy, pro dosažení většího objemu apod. Není jednoduché vyrobit prostředek, který by byl schopen ovlivnit všechny tyto vyjmenované požadavky. Jemné vlasy severského typu je třeba ošetřovat jiným způsobem než pevné vlasy černošského typu.