Zdravé vlasy v létě

Vlasy v létěŘada kožních onemocnění má tendenci se v létě zlepšovat. Patří sem např. lupénka, atopický ekzém, zánětlivá forma akné, ale i onemocnění postihující kštici. Suché letní počasí zlepšuje kožní problémy s lupy, seboroickou dermatitidu a v letním období většinou nepozorujeme ani zvýšený výpadek vlasů. Je to dáno několika faktory:

 1. Přiměřená dávka slunečního záření působí na pokožku dezinfekčně a zároveň tlumí i zánět v kůži.
 2. Působení slunečního světla má příznivý vliv i na psychickou svěžest (jsou známy depresivní stavy z nedostatku světla). Léto je období dovolených, proto jsou v létě většinou redukovány i stresové stavy z pracovních příčin. Jak je známo, stres a deprese mají výrazně negativní vliv na řadu onemocnění postihujících vlasy a vlasovou pokožku. 
 3. V letním období se nám většinou automaticky mění jídelníček a začínáme konzumovat zvýšené množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, příznivě ovlivňujících kvalitu vlasů.

Na tomto místě je třeba zdůraznit, že příznivé vlivy slunečního záření v letním období se vztahují pouze na přiměřené vystavování se UV paprskům. Dlouhodobé a časté působení přirozeného (slunečního), ale i umělého (solária) UV záření má řadu nežádoucích účinků na kůži. Akutně může způsobovat spálení kůže, sluneční alergii či fototoxickou reakci (zvýšená citlivost kůže na UV záření po podaných lécích, jako je např. antibiotikum tetracyklin). 

Stejně negativně se odráží i častý a nekontrolovaný vliv UVA (320-400 nm) a UVB (280-320 nm) paprsků na vlasy. Vlasy se stávají suché, vybledlé, bez lesku a snadno se lámou, podle amerického rčení: „HAIR HAS NO FUN IN SUN“

Poslední vědecké poznatky ukázaly, že UV záření významně ovlivňuje strukturu vlasového stvolu. Jednak ničí kutikulu - vnější vrstvu obklopující vlas, která je odpovědná za odolnost vůči vnějším mechanickým vlivům, a tudíž mohou UV paprsky vniknout až do kůry vlasu. Zde dochází k rozpojení vazeb mezi aminokyselinami a destrukci pigmentu melaninu. To se projeví sníženou pružností vlasu, vyblednutím vlasu a ztrátou lesku. Vlas se láme, je suchý, konečky roztřepené. Z těchto důvodů bychom se měli před přímým sluncem v létě chránit. Nejúčinnější ochrana je ochrana mechanická: klobouk, slunečník či přirozený stín. V dnešní době je řada vlasové kosmetiky opatřena UV filtrem. Vhodné je používání zejména laků na vlasy, pěnových tužidel a gelů s UV filtrem. Účinnost UV ochrany vlasové kosmetiky typu šampón či kondicionér byla v poslední době zpochybněna, jelikož se z vlasů rychle vymývá a tudíž nemůže poskytnout potřebnou dlouhodobou ochranu. 

V souvislosti s UV zářením jsou mi v ordinaci často pokládány otázky: 

 • Jsou všechny typy vlasů (rovné, kudrnaté, blond, tmavé i rusé) vlivem UV záření poškozovány stejně?
  • Všechny tyto typy vlasů reagují na UV paprsky identicky, výjimkou jsou pouze vlasy „předpoškozené“ trvalou ondulací, vlasy odbarvené či nabarvené, které jsou na UV záření výrazně citlivější a vlivem slunečního záření dochází rychleji k jejich poškození. 
 • Je možné poruchy struktury vlasu nějak objektivizovat? 
  • Ano, poruchy struktury vlasového stvolu je možno v našem centru mikroskopicky diagnostikovat a vyšetřit.  
 • Při opalování používám tzv. suchý olej jako ochranu kůže proti spálení, mohu ho stříknout i do vlasů? Neuškodí jim? 
  • Olej s UV filtrem vlas chrání a zároveň ho zvláční, takže kštice na přímém slunci tolik netrpí. Pokud máte mastnější typ vlasů, aplikujte olej jen na konečky, aby vlasy příliš neztěžkly a problém s mastnými vlasy se dále neprohluboval.

Preventivní opatření pro vlasy před UV zářením v letním období

 1. Vyvarujte se příliš častému a přímému slunečnímu záření
 2. Noste klobouky, čepice nebo vyhledávejte stín.
 3. Mějte na paměti, že stejné negativní účinky jako dlouhodobé přirozené sluneční záření má na vlasy i umělé UV záření v soláriích.
 4. Nezapomeňte, že i chlorovaná voda v bazénu či slaná voda v moři představuje v kombinaci s UV paprsky pro vaše vlasy zátěž, a proto si chraňte vlasy koupací čepicí.
 5. Nezatěžujte své vlasy dodatečně trvalou ondulací, odbarvováním, dlouhodobým fénováním či tupírováním.
 6. Používejte vlasovou kosmetiku opatřenou UV filtrem.
 7. Na neovlasené partie kštice (pleš u mužů) používejte krémy s vysokým UV faktorem (Anthelios 60), abyste se vyvarovali vlivu slunečního záření na nechráněnou pokožku.
 8. Při pocitu vysušených a roztřepených vlasů používejte po mytí kondicionér. Eventuálně můžete provádět 2 x týdně rekondiční olejový zábal (originální přípravek či kvalitní olivový olej). Naneste do vlhkých vlasů, kryjte ručníkem a nechte 20 min. působit. Poté smyjte šampónem pro suché vlasy.
 9. Konzumujte dostatek čerstvé zeleniny, dosáhnete tím zvýšeného přísunu vitamínů a stopových prvků.
 10. Nebojte se používání suchých šampónů. Pokud není po ruce šampón a sprcha, vyřešte dočasně problém s mastnými vlasy pomocí suchého šampónu. 

Doporučená regenerační opatření pro vlasy suché a poškozené po letním období

 1. Po konzultaci s kadeřníkem či dermatologem zvolte podle vašeho typu vlasů a typu poškození vhodnou vlasovou kosmetiku.
 2. Doplňte mytí vlasů kondicionérem pro suché a poškozené vlasy.
 3. Mytí vlasů můžete 2x týdně doplnit rekondičním olejovým zábalem (viz. výše). Alternativou je revitalizační kůra doporučená kadeřníkem, eventuálně kombinovaná se speciální masáží, stimulující prokrvení vlasových cibulek.
 4. Nezatěžujte v létě vlasy trvalou ondulací, odbarvováním, dlouhodobým fénováním či tupírováním.
 5. Konzumujte vyváženou stravu s dostatkem aminokyselin, vitamínů a stopových prvků.

Vše o vších

Vše o vších Pedikulóza, česky zavšivení, je přenosné parazitární onemocnění. Dle statistik se jedná o poměrně často se vyskytující postižení, které je rozšířeno celosvětově a postihuje člověka bez ohledu na věk, pohlaví či ekonomickou třídu. Udává se, že ročně je napadeno dětskou vší až 370 milionů lidí.

Člověk je ohrožen celkem třemi druhy vší. Jsou to – veš hlavová, označovaná též jako veš dětská, dále muňka – veš vyskytující se v ohanbí a poslední spadající do této skupiny je veš šatní, která žije v oděvech.

Vši se živí výhradně krví, kterou sají několikrát denně a bez potravy hynou do 24 hodin, při nižší teplotě přežívají o něco málo déle. Všechna vývojová stádia parazitují výhradně na člověku. Samice se dožívají maximálně 32 dní a již za 14 hodin po kopulaci jsou schopné klást vajíčka, tzv. hnidy, které přilepují na vlasy a ochlupení. Vajíčka připevňují nejčastěji na vlasy v oblastech za ušními boltci a v týle těsně u pokožky. Z nich se za 7-11 dní vylíhnou larvy, které dospívají za 8 dní.

K přenosu dochází pouze přímým kontaktem s vlasy postiženého, jen letmý dotek hlav je pro přenos nedostatečný. Dále pomocí tkanin, jako je ložní prádlo, ručník, čepice atd., do kterých se veš může zachytit. Důležité je upozornit, že přenos vzduchem není možný. Nejčastěji jsou dětskou vší postižena děvčata ve věku od 6 do 10 let – toto je dáno především častějším kontaktem děvčat mezi sebou, než mezi chlapci. 

Základním příznakem zavšivení jsou silně svědící pupeny a skvrny, které vznikají hodiny až dny po poštípání a bývá přítomno pálení pokožky hlavy. Ve vlasech jsou rovněž přítomny drobné světlé hnidy podobající se lupům, ale na rozdíl od nich na vlasu pevně lpí a při odrůstání vlasů se vzdalují od pokožky hlavy. Druhotně, vzhledem k silnému pocitu svědění, se mohou pupeny sekundárně infikovat a dochází ke zvětšení lymfatických místních uzlin a teplotám. U dětí je typické, že jsou nesoustředěné, neklidné a neustále se škrábou. 

Lidský vlas vyroste cca 1 cm za měsíc a trvání napadení lze odhadovat dle vzdálenosti hnid od pokožky. V případech, kdy jsou hnidy vzdáleny 8 mm, je velmi pravděpodobný nález živých vší. V letních měsících tato vzdálenost může být i o mnoho delší. 

Jediným důvodem k zahájení léčby je nález živých vší ve vlasech. Živé a mrtvé hnidy bezpečně rozliší mikroskopické vyšetření. Nejcitlivější metodou diagnózy je ale tzv. vlhké vyčesávání, při kterém se ze zvlhčených vlasů vši lépe odstraňují. Používány jsou k tomu speciální hřebeny, tzv. všiváčky. Pro diagnostické vyčesávání je vždy nutno použít čistý hřeben, který lze po desinfekci, omytí vodou a mýdlem a osušení opakovaně používat. 

Při léčbě jsou využívány insekticidy ve formě šampónů, gelů či sprejů, jejichž mechanismu účinku spočívá v ochromení nervové soustavy vši. Další možností jsou přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Vzhledem k tomu, že larvy dospívají po 8 dnech, je nutné vždy kúru po 8-10 dnech zopakovat. Přípravky jsou k dostání bez lékařského předpisu a lékem první volby je především Diffusil H sprej, který se aplikuje do suchých vlasů, kde se v zábalu ponechá 4 – 12 hodin (čím déle, tím lépe) a následně se omyje šampónem. Po přeléčení je ideální vlasy ještě kontrolovat jednou za dva dny po dobu jednoho týdne. V neposlední řadě se rovněž nesmí zapomínat na režimová a hygienická opatření v dětských kolektivech a přeléčení členů domácnosti, pokud je toto nutné. 

MUDr. Anna Maršáková

Nejdříve přišla o řasy, později na těle neměla jediný chlup

Nejprve přišla o řasy „V roce 2005 jsem si při líčení všimla, že mi chybí podstatně dost řas. O rok později jsem neměla ani jediný chlup. Dokonce ani ty v nose,” říká paní Hana s úsměvem. Náhodou, listováním v časopise, narazila na projekt Zdravý vlas dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde jí pomohli. Po třech letech léčby jí opět plně narostly vlasy. "Je legrační, že první ochlupení, kterého jsem si na sobě všimla, bylo to u palce na noze. Byla jsem šťastná,” směje se Hana.

Převzato z novinky.cz; 17.2.2014; url http://www.novinky.cz/zena/zdravi/327470-nejdrive-prisla-o-rasy-pozdeji-na-tele-nemela-jediny-chlup.html

Reportáž "padání vlasů" na ČT24 Víkend

ČT24 Víkend MUDr. Monika Arenbergerová byla 15.2.2014 hostem pořadu Víkend na ČT24. V reportáži se dozvíte informace o vypadávání vlasů u mužů i u žen a o možnostech léčby. 

Pustit reportáž...  Přejít na stránky pořadu...

Čechy trápí vypadávání vlasů, často kvůli psychice

Vypadávání vlasů Problémy s vlasy trápí značnou část populace. V současné době existuuje na internetu přes milion a půl stránek pouze na téma vypadávání vlasů. Mezi nejčastější problémy patří především lupy, hormonální vypadávání vlasů nebo takzvaná alopecia, při níž dochází k tvorbě lysin. "Stále častěji se setkáváme s vypadáváním vlasů souvisejícím s psychologickými problémy, takzvanou trichotilománií," říká dermatoveneroložka Monika Arenberegerová.

Převzato z tyden.cz; 13.2.2014; url http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/cechy-trapi-vypadavani-vlasu-casto-kvuli-psychice_297989.html#.UvziRfnhaB8

MUDr. Anna Maršáková v Sama doma na ČT1

Sama doma MUDr. Anna Maršáková byla 18.12.2013 hostem v Sama doma na ČT1. Mluví zde o alopecii, vypadávání vlasů a prostřednictvím chatu radí a pomáhá posluchačkám.

Co o ženě prozradí barva vlasů 

Co o ženě prozradí barva vlasůKaždá žena chce být jedinečná. Každé se také líbí něco jiného, včetně barvy a účesu. Zatímco tak jedna nedá dopustit třeba na klasické odstíny hnědé, druhé se líbí výraznější barvy. Každá z barev o své „majitelce” něco napoví. 

Barva vlasů dokáže na vzhledu člověka, zejména žen, mnohé změnit. Zatímco v některých standardních odstínech může dáma vypadat obyčejně až nudně, s výraznějšími barvami často prokoukne, a zejména zaujme. 

Brunetky

Dámy pyšnící se hnědou hřívou patří celkově ve světě k početnější skupině. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Psychology zároveň tyto dámy působí obecně na muže více přátelsky a také inteligentněji. Zároveň je ale u této skupiny i malý dovětek, že některé z těchto žen působí na muže poměrně arogantně, oproti vyznavačkám jiných odstínů. 

Kaštanově hnědé krásky 

Některé odstíny mnozí muži nedokážou navzájem rozpoznat, přesto v nich vzbuzují různé dojmy (alespoň podle vědců). Jako například odstín kaštanově hnědé barvy. Ženy preferující tuto barvu patří mezi přirozené vůdkyně, zároveň ale působí dojmem, že na své potenciální partnery pohlížejí poněkud povýšeně. 

Přirozená blondýna 

Ačkoli se to blondýnami mezi ženami někdy jen hemží (podle aktuálních trendů), těch skutečných přirozených je na světě pouhých 10 %. Podle většinového názoru jsou takovéto dámy „jednodušší inteligence”, výjimky ale potvrzují pravidlo. 

Medový blond odstín 

Ženy, které nepatří mezi přirozené blondýny, ale přesto chtějí mít světlý odstín vlasů, si velmi oblíbily kompromisní styl „medový blond”. 

Zrzky 

Žen s přirozeně zrzavými kadeřemi je na světě pouhé 1 %. O to výjimečnější a také tajemnější takové dámy jsou. 

Výrazné barvy (fialová, červená...) 

Vědci zastávají teorii, že ženy, které mají v oblibě netypické odstíny barev, tím sledují jen jeden „sobecký” cíl – zaujmout za každou cenu a jednoznačně vyniknout mezi konkurentkami, ať to stojí, co to stojí. Takové ženy jsou také v mnohých ohledech troufalejší než jejich konkurentky. 

Délka vlasů – krátké vs. dlouhé 

Nejen odstíny vlasů ale dokážou vyvolat v různých lidech různé dojmy, podobné je to prý i s jejich délkou. Vyznavačky jednoduchých a krátkých sestřihů jsou podle zjištění častěji více umělecky a kreativně založené. Také vyznávají a následují většinu módních trendů. Oproti nim nositelky dlouhých loken již z historického hlediska působí dojmem blahobytu a bohatství. Čím delší vlasy, o to více pak z žen vyzařuje pocit marnivosti, snad i materialismu.

Vlasy v zimě 

Vlasy v zimě Ještě před příchodem zimy se začíná projevovat fyziologicky dané vypadávání vlasů. Pokud má člověk vnitřní problémy, trpí endokrinologickým onemocněním, anémií, nedostatkem některých látek v potravě nebo nějakou chorobou, vypadávání vlasů v zimě neustane. V takových případech je vyhledat dermatologa. Zima je obdobím častého střídání teplot, nošení pokrývek hlavy, nedostatku slunce a většího stresu, Tato zátěž způsobuje zhoršení kvality vlasové kštice. Projevuje se zvýšeným maštěním vlasů, zhoršením seboroické dermatitidy a častějším výskytem lupů.

V zimě působí na vlasy několik vlivů: 

 • Velké teplotní rozdíly při přechodech mezi venkovním prostředím a vytopenými místnostmi - střídání teplot zatěžuje jak vlasovou pokožku, tak vlasové stvoly. 
 • Nošení pokrývek hlavy - vlasy se pod nimi zapotí a zapaří, tím se zvyšuje maštění  vlasů. Častější mytí vlasů a jejich tepelné vysušování fénem (aby se nešlo s mokrou hlavou ven) kvalitě vlasů nesvědčí. 
 • Nedostatek pohybu venku a pobývání v přetopených místnostech - vlasy jsou přesušené, rozlétané, nedrží účes, snadněji se lámou. 
 • Nedostatek slunečního záření - toto záření v přiměřené dávce působí na vlasovou pokožku dezinfekčně, vysušuje ji.
 • Změna jídelníčku - menší přísun vitaminů a stopových prvků, zvýšený přísun tuků a cukrů ovlivňuje kvalitu pokožky i vlasů. 
 • Zvýšené pracovní nasazení je provázeno stresem a častěji se dostavují deprese - negativní změny psychiky mají vliv na celkový stav organismu, klesá imunita, mění se metabolismus, dochází k hormonálním výkyvům. Kvalita vlasů a vlasové pokožky je těmito změnami ovlivněna zevnitř. 

Ochrana vlasů před zimou 

Preventivní ošetření vlasů před zimou je individuální záležitost. Neexistuje jeden univerzální recept pro všechny lidi. Je proto dobré svěřit se do rukou odborníků v kadeřnických salonech. 

Důležitá je volba správné vlasové kosmetiky. Podle typu vlasů volíme vhodný šampon a kondicionér, který lze v případě problematické vlasové pokožky nahradit vlasovým tonikem. Neplatí, že čím silnější kondicionér, tím lépe. Jemné vlasy tedy vyžadují kondicionér lehký, pevné a houževnaté vlasy naopak silnější kondicionér se zvláčňujícími účinky. Příliš silný kondicionér způsobuje zplihnutí vlasů, a pokud je nanášen na pokožku, vlasy se často mastí. 

Regenerace vlasů po zimě 

Stav vlasů je po zimě individuální. Někdo potřebuje opakovat intenzivní vitaminové či hydratační vlasové kůry několikrát za sebou, někdo potřebuje vlasy odmastit, jinému stačí jednorázové ošetření u kadeřníka. 

Nikdy neuděláte chybu, pokud zvýšíte příjem vitamínů i stopových prvků, zkonzultujete péči o vlasovou pokožku s lékařem, dopřejete si revitalizační kůru v kadeřnickém salónu a odložíte nešetrné úpravy vlasů (ondulace, barvení apod.). 

Regenerační účinky mívá po zimě i mírné zastřižení vlasů. Dojde při něm k odstranění roztřepených, oslabených nebo jinak poškozených konečků jemných vlasů. Kadeřníci sice dokáží poškozený vlas dočasně ošetřit, aby vypadal dobře, nicméně poškozené vlasy musí stejně odrůst a proto je k celkové regeneraci lepší takové vlasy odstranit. 

Je však třeba myslet na to, že stav vlasů ovlivňuje i řada vnitřních faktorů. A jejich následky leckdy nepřekoná ani sebedokonalejší vnější péče. Chcete-li začít s regenerací svých vlasů, je tedy potřeba nejdříve odstranit vnitřní příčiny (chyby v dietě, stres, nemoci) poškozených vlasů.

Vlasové zábaly 

Pro zdravé i nemocné vlasy je dobré, pokud jim dvakrát až třikrát měsíčně dodáte intenzivnější kúru ve formě vlasového zábalu. Vlasové zábaly pomáhají obnovit vlasu, který je poškozený buď mechanickým namáháním, barvením, odbarvováním, stresem nebo přírodními vlivy. Záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro některý z domácích zábalů, nebo se svěříte do péče odborníka a svým vlasům dopřejete nějakou profi vlasovou kůru. 

Na trhu je veliký výběr různých vlasových kůr pro domácí aplikaci. Při výběru si však pečlivě přečtěte návod a dejte pozor, aby byl zábal určený pro váš typ vlasů.

 • Univerzální domácí vlasový zábal Pro všechny typy vlasů lze kombinovat vaječný žloutek s rostlinným olejem a citrónovou šťávou, ricinový olej s bílým jogurtem a rumem nebo mandlový olej s heřmánkovým odvarem. • Vlasový zábal na mastné vlasy Použijte zábal z tuhého bílkového sněhu, který nechte působit do zaschnutí.
 • Vlasový zábal proti vypadávání vlasů Proti vypadávání vlasů vtírejte cibulovou šťávu s trochou koňaku nebo odvar z lopuchu.
 • Vlasový zábal na suché vlasy Balzám na suché vlasy je olivový olej (Extra Virgin) nebo olej z pšeničných klíčků zahřátý na 40 °C promíchaný se žloutkem. 
 • Vlasový zábal proti lupům Proti lupům vtírejte odvar z chmele nebo si připravte kopřivovou kúra: 1 lžička kopřivové tinktury a 1/4 litru vody, směsí promasírujte pokožku a neoplachujte.
 • Vlasový zábal pro lesk vlasů Chcete-li vrátit vlasům lesk, dopřejte si medovou kůru. Smíchejte 2 bílky s 2 lžícemi medu a několika kapkami olivového oleje. 
 • Profesionální vlasový zábal Profesionální vlasový zábal nebo vlasovou kůru vám poskytnou v každém dobrém kadeřnictví. Pro zvýšení účinku je vhodné je opakovat v pravidelných intervalech. Ampulky pro takové vlasové kůry jsou k dostání i v lékárnách.
 • Tipy pro domácí vlasové zábaly - nezapomeňte, že vlasové zábaly patří na pečlivě umyté vlasy bez kondicionéru - na zábal si dejte igelit nebo teplý ručník a takto zabalené vlasy pro urychlení účinku fénujte - zábal má smysl, pokud vydržíte minimálně 20 - 25 minut.

Centrum zdravý vlas má interaktivní web o léčbě chorob vlasů

Centrum zdravy vlas Praha - Centrum zdravý vlas ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady spustilo dnes nové interaktivní webové stránky, kde lidé najdou lékařsky garantované informace o vlasech, jejich nemocech i léčbě. Na vlasové kalkulačce si zjistí kondici svých vlasů a možné příčiny vypadávání. Na webu najdou kontakt pro objednání do centra, doporučení nepotřebují. Novinářům to dnes řekla vedoucí lékařka centra Monika Arenbergerová.

Převzato z magazinceske.noviny.cz; 13.2.2014; url http://magazin.ceskenoviny.cz/zdravi/zpravy/centrum-zdravy-vlas-ma-interaktivni-web-o-lecbe-chorob-vlasu/1042369