Hormonální vypadávání vlasů u žen (androgenetická alopecie)

MUDr. Zora Dubská

Na rozdíl od mužů jsou hormonálně podmíněné výpady vlasů u žen méně společensky zřetelné, ženami často neočekávané a tudíž i mnohdy psychologicky vysilujícím zážitkem.

Alopecie je definována jako získaný stav sníženého ochlupení na místech, která jsou za normálních okolností porostlá vlasy. Alopecie způsobená vlivem androgenů, tj. pohlavních hormonů produkovaných u žen ve vaječnících a nadledvinách, dostala přívlastek androgenetická, neboť byla prokázána zvýšená genetická vnímavost právě k tomuto typu hormonů. Nejstarší zmínky o androgenetické alopecii pocházejí již ze starověkého Egypta.

Projevy

Zatímco u mužů dominuje ústup čelní vlasové hranice s postupným prořídnutím oblasti temene a vznikem typické pleši, u ženského typu androgenetické alopecie bývá zachována vlasová hranice nad čelem, postupně dochází ke zvýraznění pěšinky, k řídnutí v oblasti nad čelem a na temeni, pouze výjimečně vznikne v tomto terénu lysina. Po stranách hlavy a v týle nedoznává hustota kštice větších změn. První projevy ženského hormonálního vypadávání vlasů se vyvíjejí v pubertě, dále v období těhotenství nebo kojení a v období menopauzy.

Příčiny

Rozvoj tohoto onemocnění silně podmiňuje dědičná zátěž, zvýšená hladina hormonů v krvi a citlivost vlasového váčku vůči těmto hormonům. Hormony androgeny se po navázání na receptory buněk vlasových struktur podílejí na ovlivnění dynamiky vlasového cyklu, přispívají ke zkrácení růstové fáze vlasu, urychlují přechod vlasového váčku do fáze klidové (výpadové), způsobují přeměnu zralých vlasů v tenčí a kratší vlasy tzv. velusové.

Lékaři mohou stádium androgenetické alopecie u žen určit pomocí tzv. Ludwigovy třístupňové klasifikace, případně doplní klinický nález tzv. trichogramem (mikroskopické vyšetření vlasů) či fototrichogramem (počítačová diagnostika, odběrem vzorku tkáně ze kštice, případně laboratorním vyšetřením pacientky. V laboratoři se zaměřujeme na hormonální parametry – testosteron a jeho metabolity, bílkovinu vázající pohlavní hormony v krvi (SHBG), prolaktin, estrogeny, progesteron a hormony štítné žlázy. U vybraných žen v případě potřeby indikujeme gynekologické či endokrinologické vyšetření, abychom vyloučili např. možnost hyperandrogenního syndromu, který se kromě výpadu vlasů manifestuje známkami virilizace (přítomnost mužského ochlupení).

Léčba

V léčbě androgenetické alopecie využíváme lokální i systémovou terapii. Mezi osvědčené prostředky lokální terapie patří minoxidil, doporučený pro ženy nejčastěji ve formě 2% roztoku k aplikacím dvakrát denně na místa prořídnutí ve kštici. Minoxidil prodlužuje vlasový cyklus, zastavuje výpad a podporuje růst nových vlasů v prořídlých ložiscích. Odpověď na léčbu minoxidilem vyhodnocujeme nejdříve po 6-12měsíčním užívání. Dalšími možnostmi lokální léčby jsou roztoky s látkami typu aminexil či RTH 16 nebo šampóny zlepšujícími prokrvení vlasového folikulu. K nim patří např. Plantur 39 s obsahem fyto-kofeinu, chránící přirozenou cestou vlasové kořínky před negativními účinky mužského pohlavního hormonu.

V systémové léčbě androgenetické alopecie se nejčastěji uplatňuje vhodná antikoncepce (kombinace estrogenů a progestinů) ideálně s antiandrogeny. Antiandrogeny jsou látky snižující produkci androgenních hormonů ve vaječnících a nadledvinách. Známým antiandrogenem v terapii androgenetické alopecie žen je cyproteronacetát, přítomný v některých antikoncepčních preparátech.